Svatební kytice pro nevěstu

          Když jsem připravoval nový Svatební diář Smart, byl jsem v šoku z toho, jak málo informací je k nalezení o svatebních kyticích na internetu. A pokud tam už nějaké informace jsou, tak pouze částečné. Proto jsem se za pomoci několika mistrů floristů rozhodl, že podrobně popíši, jaké máte při výběru svatebních kytic možnosti, a to navíc v kombinaci s Vaší dominantní nebo doplňkovou barvou svatby. Tento článek Vám tedy pomůže s výběrem vhodné svatební kytice a svatební květinové výzdoby.

Svatba v mnoha barvách? Snad raději ne!

          Barva svatby Vás bude provázet celým dnem a fotky ze svatby celým životem. A proto o Vás může výběr mnohé sdělit. Záleží pouze na Vašem vkusu, jakou barvu zvolíte. Zda se rozhodnete pro klasiku, či zkombinujete barvy, které na první pohled nejdou k sobě. Na druhý pohled však zjistíte, že cokoliv chcete, je možné. Je to přeci Vaše svatba. S barvou dostane Vaše svatba na dramatičnosti, spořádanosti a celkové čistotě.

          Ruku v ruce jde výběr barvy s volbou svatební kytice. Záleží především na Vaší oblíbené barvě, na barvě, která Vám sluší a také na střihu svatebních šatů. Vybírat byste měla z Vašich oblíbených květin. Přeci jen na ni budete vzpomínat celý život. Do Vaší vybrané barvy ladíte vše, dle libosti. Od svatebních oznámení, vývazků pro svatebčany, potahů na židle, ubrousků, dortu, výzdoby stolů, květinové výzdoby na stolech i případné dárky pro hosty.

Svatební kytice pro nevěstu

Doba plastová, aneb PET lahev v ruce

          V první řadě byste si měla uvědomit, zda chcete kytici z květin živých nebo umělých. Živé květiny jsou krásné, voňavé a bohaté. Na druhou stranu u větších kytic, jsou také váhově těžší. Přece jen byste se neměla trápit tím, že Vás kytice obtěžuje a bolí Vás z ní ruce. V tomto směru Vám však určitě poradí Váš florista.

          Co se týče umělých květin, jednoznačné plus je možnost uchování památky, troufám si říci do konce života. Výběr dodavatelů je naštěstí široký. Existuje spousta webových stránek a stejně tak začala tyto umělé květiny vytvářet i klasická květinářství. V případě umělých květin se meze nekladou. Pokud jste tedy náročná nevěsta s velkou fantazií, možná je právě toto volba pro Vás. Osobně se přikláním spíše k živým květinám. Plasty nás stejně nakonec všechny pohltí. Proč si ale nedopřát živé květiny alespoň ve svatební den.

          Pro zručnější nevěsty se zde nabízí možnost výroby látkových květin. Jedná se o květiny složené třeba ze saténových stuh. Další dozdobení je dle Vašeho vkusu.

Svatební kytice pro nevěstu

Živé květiny a techniky vazeb

          Vděčnými květinami pro různé barevné variace svatební kytice jsou růže, gerbery, kaly, tulipány a orchideje, které nalezneme v široké škále barev v téměř jakémkoliv ročním období. U ostatních květin je vždy třeba myslet na dostupnost v dané sezóně. Vřele doporučuji se informovat ve svém vybraném květinářství, které Vám s vhodným výběrem pomůže. Velmi důležitým faktorem je tedy co nejjednodušší výběr dle dostupnosti a ročního období.

          Vybírejte hlavně z živých řezaných květin. Jak jsem již psal, velmi záleží na střihu Vašich svatebních šatů. Platí, že čím jednodušší střih, tím zajímavější může být tvar svatební kytice.

          Uvázat technicky správně svatební kytici je celkem složité a ne náhodou je svatební kytice vrcholem všech floristických soutěží. Nejčastěji uvidíte kulatou, volně vázanou kytici, která je ovšem ideální pouze pro svatbu na louce. Nevěsta drží v ruce mokré stonky květin, které jsou široké a velmi brzy z toho bolí ruce. Takže kytici odložíte hned, jakmile bude první příležitost, a to je jistě velká škoda.

          Jsou zde různé techniky vazeb svatebních kytic – např. lepení, vatičkování nebo crash technika, které toto nepohodlné držení kytice eliminují a nevěstě se drží pohodlně. Svatební kytice má zajištěnu vodu, takže si ji může radostně užívat celý den. O to by mělo každé floristce jít především.

Svatební kytice pro nevěstu  Svatební kytice pro nevěstu   Svatební kytice pro nevěstu

Kvalita „surovin“ hraje zásadní roli

          Neméně důležitá je kvalita květin. Svatební šaty jsou také z nákladnější a honosnější látky, nežli v běžném obchodě, takže i květiny by měly odpovídat této výjimečné události. Například nejznámější česká floristka Vlasta Černá Rypáčková pracuje výhradně s nejvyšší kvalitou květin a všechny objednává speciálně pro nevěsty. Jen tak mohou vzniknout mistrovská díla. Převedeno do řeči gurmánů, i sebelepší kuchař bez kvalitních surovin pochoutku na Michelinskou hvězdu neudělá.

Svatební kytice pro nevěstu   Svatební kytice pro nevěstu 

Květiny nejsou jenom pro Vás

          Váš budoucí manžel má v klopě saka tzv. korsáž. Jedná se o jeden květ z Vaší svatební kytice, který je i dozdoben ve stejném duchu.

          Na co nesmíte ještě zapomenout? Na svatební kytice pro maminky, svědky, svědkyně, družičky a družbu. Maminky mívají kytičku podobnou nevěstině, méně bohatou a rozměrově menší. Někdy je kytice jiná, pouze složená ze stejných druhů květin, jako kytice nevěsty. Družičky mohou mít taktéž kytice sladěné barvou i typem použitých květin.

          Co však velmi ocení družičky či maminky, které jsou zaneprázdněny malými ratolestmi, jsou květinové náramky, které v těchto případech nahradí „nepraktické“ svatební kytice. Kdysi známé jen z amerických filmů maturantů, dnes již žádané a originální i na našich českých svatbách. Svědek mívá buďto menší korsáž než ženich, případně větší vývazek, než mají ostatní svatebčané.

Svatební kytice pro nevěstu

Význam barev versus volba květin

Bílá svatba

          Ať už je Váš výběr jakýkoliv, nejčastěji bývá svatba stále laděna do bílé barvy. S touto barvou dostává svatba dojem křehkosti, nevinnosti a něžnosti. Bílá barva působí lehce, čistě a harmonicky. Základem svateb jsou převážně sněhově bílé šaty. Ale i zde se stávají nevěsty čím dál otevřenější dalším barvám, jako je barva v odstínu champagne, slonová kost nebo kombinace barev, které má nevěsta v oblibě.

          Bílá svatbám stále vévodí. Je symbolem čistoty a jasnosti, perfekcionismu a touhy po něčem dokonalém. V jednoduchosti je krása a proto by toto pravidlo mělo být dodrženo i co se týče volby svatební kytice. Kalami, bílými orchidejemi, či bílými růžemi určitě nemůžete nic zkazit. Trendem se stávají i kytice z lučního kvítí, které jednoduchost jen podtrhnou. Pokud máte svatbu v jarním období, neváhejte sáhnout po typicky jarních květinách, jako jsou třeba konvalinky, nebo tulipány.


Červená svatba

          Červená je teplou stimulující barvou. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. Lidé s oblíbenou červenou barvou rádi šíří po okolí svoji srdečnost, upřímnost a touhu po spravedlnosti. Z červených květů jsou velmi oblíbené rudé růže, kaly, tulipány, gerbery, nebo pivoňky.

          Zajímavým a originálním nápadem mohou být kytice například z červených máků či doplnění kytice o červené chilli papričky. Další oživení je možné jahodami, lesními jahodami, anebo plody šípků.


Oranžová svatba

          Oranžová je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím, nechuti a pesimismu. Vzbuzuje v nás zvědavost a chuť po dobrodružství. Označuje se za "sociální barvu", kterou mají rádi extroverti a společenští lidé. Vděčnou květinou pro různé barevné variace svatební kytice jsou opět růže, gerbery, kaly a tulipány, které nalezneme v široké škále barev. Elegantně vypadají svatební kytice z oranžových, či nažloutlých kal. Netradičně působí oranžové slaměnky.


Zelená svatba

          Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní. Jelikož zelená svatební kytice sama o sobě by mohla působit chladně, kombinuje se nejčastěji s bílou barvou ostatních květin. Kytice pak může být složena z bílých růží podtrhnuta zelenými doplňky. Například luční kvítí, obarvené zelené květy, různé peříčka, kamínky, stuhy apod.


Růžová svatba

          Symbol něhy, jemnosti a romantické lásky, ale také nezralosti a naivity. Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené. Růžová se stala velmi oblíbenou barvou svateb. Zde už záleží jen na výběru odstínu. Výběr květin je široký. Od růží, tulipánů, kal, gerber, pivoněk třeba po karafiáty. Stačí si vybrat tu pravou květinu pro Vás, která podtrhne Váš půvab a dojem celé svatby. Velmi nevšedně působí doplnění kytice o čechravu či anemonek. Někoho naopak uchvátí jednoduchá vazba holých tulipánů, která působí velmi čistě.


Lila - fialová svatba

          Je to mystická barva, která je symbolem spirituality, duchovna ale i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných pólů, dvou kontrastních a energetických faktorů - modrým klidem a červenou pohonnou sílou, které se navzájem vyrovnávají. Pokud máte rádi netradiční věci, kosatce, chrpa, hortenzie či levandule jsou ty správné květiny pro Vás. Bohaté, přesto jednoduché a elegantní. Lila je jedna z nejoblíbenějších barev nevěst.


Stříbrná svatba

          Stříbrná barva symbolizuje hojnost, romantiku, naději ale také smutek. Tato barva je často oblíbená ve směsi s jinými barvami. Lidé, kteří si oblíbili stříbrnou, jsou plni velkých ideálů. Stříbrná rovněž pomáhá odhalit a uplatnit tvůrčí představivost a vrozenou intuici. Stříbrná barva je velmi jednoduše kombinovatelná. Tato barva je téměř neutrální jako bílá. Opět jsou svatební kytice tvořeny oblíbenou květinou společně s drátovcem a doplňky stříbrné barvy, drátky či umělými květinami.


Zlatá svatba

          Dává pocit hojnosti, lesku a bohatství. Je barvou správného středu, univerzální lásky a nejvyšších hodnot zastoupených idealismem, velkorysostí a šlechetností. Vyjadřuje klid a vyrovnanost. Pomáhá nám změnit poznání v pochopení, na cestě k univerzální moudrosti ale taky při dosahování světských cílů, bohatství a uznání. Tato bohatá barva působí velmi honosně. Pro někoho to může být až kýčovité, ale záleží na Vaší kultuře.

          Z živých květin se zlatá nejlépe kombinuje s barvou žlutou, krémovou. Pokud však trváte na zlaté barvě, není nic jednoduššího než zvolit štrasovou svatební kytice, která Vám navíc zůstane na památku.


Modrá svatba

          Patří ke studeným barvám, symbolizuje moře, nebe, ale i konzervatizmus a povinnosti. Přináší úspěch při jednání s úřady, což se před i po svatbě hodí.

Tmavě modrá – Je barvou spolehlivosti, míru a celkově uklidňuje. Zlepšuje schopnost se soustředit.

Světle modrá - Připomíná nekonečnost nebe, přináší inspiraci a dává nám pocit svobody. Vyjasňuje duši i ducha. Dokonalá květina právě pro tuto barvu je hortenzie. Opět nevšední, milá květina vhodná k doplnění téměř jakékoliv další květiny. Další typickou drobnou květinou je například agapanthus (kalokvět).


Žlutá svatba

          Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů. Se žlutou svatební kyticí bude Vaše svatba hned veselejší. Kromě klasických květin, viz výše, lze použít slunečnice, frézie. Za zmínku stojí vazba lučního kvítí společně s tanaceta matricarie a eustomou.


Tyrkysová svatba

          Spojuje blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Podporuje naše sebevědomí a fantazii. Tyrkysové kytice jsou nyní nejčastěji vyrobeny z umělých květů a různých komponentů tyrkysové, stříbrné či bílé barvy. Pokud chceme živou kytici, je zde možnost obarvení gerber, růží a dalších květin, které se vyskytují ve světlé, nejlépe bílé barvě. Tato barva je pro svatbu zatím ne příliš tradiční avšak neopomíjená a velmi používaná.


Černá svatba

          Je opakem bílé - symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Přesto je oblíbenou barvou, která nám pomáhá neuzavírat se do sebe a neztratit v neklidném světě. Černá je barva úrodné země, mraků plných deště přinášejících životodárnou vláhu, místem klíčení a vzniku nového života. Pokud slyšíme černá společně se slovem svatba, může to v nás vyvolat obavy. Avšak pokud je barva vkusně slazena, i tato barva nemusí vypadat temně. Tmavé lilie s růžovou, či bordo působí velmi „temperamentně“ a ani trochu smutně. Takže proti gustu žádný dišputát.

Správná volba je vždy ta Vaše první!

Závěrem bych chtěl říci, abyste si vybrala takové květiny, které Vám jsou opravdu nejbližší. Nenechte se do ničeho tlačit. V tomto případě dejte na první dojem, na své instinktivní jednání. Pak budete zcela jistě spokojena.

Hodně štěstí s výběrem svatební kytice Vám přejí Martin Pátek, autor Svatebního diáře Smart a Vlasta Černá Rypáčková, špičková floristka.

Martin Pátek - autor Svatebního diáře Smart   Vlasta Černá Rypáčková - mistr florista

Získejte tipy a návody po celou dobu plánování Vaší svatby

( dd / mm / rrrr )

Spinner
Cookies Cookies

Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.

Souhlas můžete odmítnout zde.

Zde máte možnost přizpůsobit si nastavení souborů cookies v souladu s vlastními preferencemi.